Kościół w Świdnicy Zielonogórskiej

Kościół i jego legendy

XIV wieczny kościół pw. św. Marcina zbudowany został na planie prostokąta. Dobudowana w 1580 roku wieża na planie kwadratu zwieńczona jest hełmem. Barokowy ołtarz zdobi figura Madonny z dzieciątkiem, pochodząca z 1735 roku.  W zakrystii znajdują się tablice nagrobne rodu Kietliczów wykonane z alabastru i piaskowca.

Kościół prawdopodobnie mieści w sobie miejsce pochówku Baltazara von Kitlitz, który ponad 400 lat temu zamienił wieś Świdnicę w miasto. Piękna płyta nagrobna z jego wizerunkiem w srebrnej zbroi sugerowała lokalizację krypty ale... badania wykazały coś innego.

Badania

Badania georadarowe pokryły większość powierzchni kościoła, co daje 100% pewność wykrycia krypty. Wyniki potwierdzają znaną kryptę (anomalia A) umieszczoną pod zakrystią mieszczącą piękne sarkofagi byłych właścicieli wsi. Oprócz niej, wyniki badań geofizycznych wykazują istnienie 2 kolejnych. Po ich przedstawieniu jest decyzja - "wiercić".

Wyniki badań georadarowych nałożone na dawny plan kościoła

Odwierty

Potwierdzenie wyników odwiertami nie jest codziennością, ale i na taką decyzję jesteśmy przygotowani. Wyposażeni w odpowiednio długie wiertło, boroskop i specjelny system oświetlenia możemy pokazać co kryje przed chwilą wykryta krypta, która jeszcze przed chwilą była tylko anomalią na ekranie komputera.

Boroskopem w przeszłość

Za pomocą grubego na 5mm światłowodu (a raczej pękiem wielu cieniutkich żył)  cofamy się o 400 lat. Na ekranie ukazuje się zarys trumny. Widać jej krawędź. Próbujemy sięgnąć dalej, ale krypta jest mała a otwór wywiercony jest w miejscu utrudniającym sterowanie końcówką boroskopu. Przechodzimy do drugiej krypty pod północną ścianą kościoła. Tu widać bardzo dokładnie. Jest trumna - bardzo wyraźnie widać jej okucia.

Prace z boroskopem

Co dalej?

Z wielką ciekawością będziemy śledzić proces odkrywania krypt. Kiedy to nastąpi? Czy faktycznie jest to krypta Baltazara von Kitlitz? Nie wiadomo - post ten będziemy uaktualniać wraz z postępem prac archeologicznych.